Nyhed - Microsoft Dynamics NAV 2009 R2
Opdatering af Dynamics NAV 2009 snart på gaden..
Snak med din konsulent og find ud af hvor meget nyderene betyder for dig.
I december 2010 frigiver Microsoft en "Release 2" af Microsoft Dynamics NAV 2009, som omfatter internetafvikling af Dynamics NAV, integration til Microsoft CRM og online betalingsservices. R2 er betegnelsen for en samlet opdatering på fejlrettelser samt en mængde ny funktionalitet i forhold til forgængeren, Dynamics NAV 2009 Service Pack 1. Med Dynamics NAV 2009 R2 versionen får du bl.a. følgende muligheder:
Med R2 får du for første gang mulighed for at tilgå Microsoft Dynamics NAV direkte via Internettet. Hovedformålet med Microsoft Dynamics NAV 2009 R2 er at gøre det valgfrit for dig som kunde at vælge om du ønsker at afvikle løsningen på sit eget servermiljø, eller over internettet hvor serveren hostes. Med Internet-løsningen slipper man for selv at skulle vedligeholde et servermiljø, og dermed udnytte hosting. Det er både relevant for nye installationer af NAV med også for eksisterende miljøer, hvor en server måske skal udskiftes. I det tilfælde er det relevant at overveje afvikling via Internettet.
Dette sker ved hjælp af en sikker SSL/TLS forbindelse, der sørger for, at al kommunikation mellem klient og NAV-server er krypteret. Du har derfor ikke længere behov for at anvende en terminal/Citrix server for at kunne arbejde i Microsoft Dynamics NAV. Med R2 kan du arbejde som om du sad på kontoret, selvom du fysisk sidder i toget, på færger eller i lufthavnen. Det eneste, det kræver, er en internetforbindelse. Bemærk venligst, at denne fjernadgang kun gælder RTC-klienter.
NAV 2009 R2 tilbydes også på leje-basis til en attraktiv pris, hvor du betaler en månedlig pris pr. bruger.
Microsoft Dynamics CRM integration Microsoft Dynamics NAV 2009 R2 tilbyder indbygget integration med Microsoft Dynamics CRM uden at der er brug for software fra 3. parts leverandører. Man kan vælge imellem at have Microsoft Dynamics CRM liggende lokalt på serveren eller online.
Online betalingsservice via Microsoft Dynamics NAV Mulighed for kreditkort betalinger. Med online betalingsservice kan man gennemføre betalingstransaktioner direkte i et Microsoft Dynamics NAV. Betalingsservicen fungerer med alle førende betalingsprocedurer og større kreditkort.
Dette vil give dine kunder mulighed for at gennemføre betalinger direkte i Dynamics NAV klienten. Denne nye Online betalingsservice er kompatibel med PCI DSS (Payment Card Industry – Data Security Standard). Dette er en international standard, som beskriver kravene til en betalingsløsning.
Virtualisering Microsoft Dynamics NAV 2009 R2 kan bruges ved at anvende Microsoft Application Virtualization (App-V) teknologi hvilket er relevant både for lokale og hostede løsninger. Det reducerer også it-omkostningerne, fordi Microsoft Dynamics NAV styres centralt med automatisk installation på skrivebordet efter en opdatering.
Windows 7 forbedringer af brugeroplevelsen R2 understøtter de forbedringer, der er kommet til bruger-interfacet i Windows 7, heriblandt Jump Lists. ”Jump-lister” giver brugeren mulighed for hurtigt at ”springe” til tidligere anvendte kunder og kreditorer i Dynamics NAV databasen. Dette effektiviserer således brugerens anvendelse af Dynamics NAV.
18. november 2010 |